Nemački Kutak

  • Početna
  • Teme
    • Jezik
    • Papiri
    • Posao
    • Studije
    • Turizam
    • Život
    • Razno
  • ZAJEDNICE
  • TVOJ NOVI CV
    • Galerija modernih CV-eva
    • Galerija modernih prijavnih formi
  • O BLOGU
    • O blogu i meni
    • Uslovi korišćenja
    • Kontakt

Treći korak u Nemačkoj: poreski identifikacioni broj – Steuer ID

6 April, 2019 by Filip S. Perišić 4 Comments

Potrebno vreme za čitanje teksta: 4 minuta

Nakon dolaska u Nemačku, savetujemo da završite sve birokratske obaveze što brže da bi izbegli eventualne poteštkoće i probleme. Pod što brže mislimo da proaktivno ubrzate neke stvari kao što je dobijanje poreskog ID-a o čemu pišemo u ovom tekstu. Ukoliko već nište čitali, preporučujemo da pročitate Prvi korak u Nemačkoj: prijava prebivališta – Meldebescheinigung i Drugi korak u Nemačkoj – otvaranje bankovnog računa.

nemacki-poreski-broj

Razlika između poreskog ID-a i poreskog broja

Mnogi, pa i sami Nemci, mešaju poreski ID tj. Steueridentifikationsnummer (Steuer-ID)  [Štojer-identifikacions-numer] poznat kao i persönliche Identifikationsnummer [perzoenlihe-identifikacions-numer] i poreski broj tj. Steuernummer [Štojer-numer]. Poreski ID uveden je 2007. godine i predstavlja doživotni broj koji važi u svih 16 nemačkih pokrajina. Poreski ID se satoji od 11 cifri i dobija se pri rođenju. Može se reći da je do poklon dobrodošlice od države. Oni koji nisu rođeni u Nemačkoj, dobijaju poreski ID pri prijavi prebivališta.

Sa druge strane, poreski broj se dobija od poreske uprave (Finanzamt) zadužene za mesto u kome imate prebivalište. Poreski broj se sastoji od 13 cifara i menja se pri selidbi ukoliko je za novo prebivalište zadužena nova poreska uprava. Primera radi, ukoliko se preselite iz Hamburga za Berlin, dobićete novi poreski broj. Ukolioko se preselite unutar Berlina, možete se isto desiti da dobijete novi poreski broj ako je za određeni deo grada zadužena druga poreska uprava. Postoje već duže vreme planovi da poreski ID kompletno zameni poreski broj za regularno zaposlene, a kada će to tačno desiti još uvek nije poznato. Do tada, moguće je da građani kao regularno zaposleni imaju kako poreski broj tako i poreski ID. Oni koji rade kao frilenseri (Selbstständig, Freiberufler) moraju podneti zahtev u svojoj poreskoj upravi za poreski broj.

balkanski kutak

balkanski kutak

Proaktivno sami pokupite svoj poreski ID

Svoj poreski ID biće Vam poslat poštom nakon što prijavite svoje prebivalište. Primer pisma možete videti na slici ispod. Međutim, dostava pisma može potrajati do 6 nedelja što Vas može uvesti u problem isplate plate o čemu se kasnije biti reči. Isto tako, moguće je da se pošta zagubi pa da Vam ni ne stige poreski ID, te ukoliko nakon šest nedelja nakon prijave prebivališta ne dobijete pismo, tražite sami svoj poreski ID. Ponovno slanje poreskog ID-a se traži isključivo preko interneta direktno na stranici Savezne službe za porez odnosno Bundeszentralamt für Steuern [Bundes-central-amt fuer štojern] odnosno ovde.  Međutim, kako dostavljanje poreskog ID-a može potrajati do 6 nedelja i time Vam izazvati probleme, savetuje se da se prošetate do Vaše poreske uprave tj. Finanzamt i zamolite ih da Vam isčitaju Vaš poreski ID. Da bi to funkcionisalo ponesite obavezno sa sobom pasoš i za svaki slučaj možete poneti prijavu prebivališta i vizu/boravišnu dozvolu. Da bi otkrili koja poreska uprava je zadužena za Vas, možete putem Vašeg poštanskog broja to saznati na ovoj stranici.

 

poreski-id-steuer-id

Primer pisma od Savezne službe za porez. U gornjem desnom uglu se nalazi poreski ID . Izvor: Wikipedia.

Poreski ID i broj su neophodni za mnoge stvari pa i isplatu plate

Za početak u Nemačkoj poreski ID je najbitniji jer uslovljava isplatu plate. Uslovljava jer pri isplati plate poslodavac mora u Vaše ime, između ostalog, uplatiti poreskoj upravi porez na platu odnosno Lohsteuer [Lon-štojer]. Pri zapošljavanju poslodavaci uglavnom pitaju za osnove podatke, u koje spada i poreski broj, putem Personalbogen [Perzonal-bogen] odnosno relativno standardizovanom formularu za lične podatke. Ukoliko ste se tek doselili za Nemačku, ne možete upisati poreski ID jer ga još uvek nemate, te je dobro da proaktivno pitate odeljenje za ljudske resurse da li imaju sve podatke neophodne za isplatu plate. Ukoliko budete menjali poslodavca, njemu ćete isto morati dostaviti Vaš poreski ID.

  • Sve što treba da znate o porezu na platu i dohodak
  • Kalkulator i vodič za obračunavanje plate: kako se dobija neto od bruto u Nemačkoj

Kod otvaranja računa u banci je nekad neophodno dati poreski ID, mada je moguće otvoriti tekuću račun bez istog. Ipak, ukoliko budete zarađivali putem kamata, trgovonim hartijama od vrednosti i slično moraćete banci dostaviti poreski ID radi računanja poreza na kapitalnu dobit. Penzioneri isto moraju znati svoj poreski ID jer doprinosi za penziju koji su uplaćivanji tokom radnog veka su vezani za poreski ID. Kako penzioneri, tako i studenti moraju znati svoj poreski ID zbog uplaćivanje doprinosa za zdravstveno osiguranje tj. Krankenversicherung [Kranken-fer-ziherung]) i osiguranje o dugoročnoj zdravstvenoj zaštiti tj. Pflegeversicherung [Pflege-fer-ziherung].

Na početku sledeće godine, poreski ID Vam je potreban ukoliko budete želeli da predate zahtev za povraćaj poreza odnosno Steuererklärung [Štojer-erklaerung].

  • Osam stvari koje treba znati o povraćaju poreza – Steuererklärung

U Nemačkoj postoje poreski broj i poreski ID. Za regularno zaposlene bitan je poreski ID koji uslovljava mnoge stvari poput isplate plate i podnošenje zahteva za povraćaj poreza. Poreski ID se dobija pismom što može potrajati do 6 nedelja nakon prijave prebivališta, te se savetuje da se sami prošetate do odgovarajuće poreske uprave da Vam kažu koji je Vaš poreski ID.

PODELI SA SVOJIM PRIJATELJIMA

  • Tweet
  • Email

PROČITAJTE JOŠ

Papiri Porez, Povraćaj poreza, Steuer-ID, Steuernummer

Filip S. Perišić
Filip se preselio u Nemačku posle završene gimazije opšteg smera u Beogradu. Osnovne studije Poslovne ekomonije i Informatike završio je u Karlsrueu, a master studije Preduzetništva i Veštačke inteligencije u Berlinu. Pored Nemačke bio je još na studijama u Americi, Australiji, Grčkoj, Rumuniji i Tajvanu. Danas radi kao savetenik IT rešenja za finansije. Interesuje ga preduzetništvo, a u slobodno vreme uživa u putovanjima.
http://www.nemackikutak.com

NE PROPUSTITE NOVE TEKSTOVE NA BLOGU!

Pridružite se pratiocima bloga! Unestie svoje podatke da bi dobijali besplatna obaveštenja o novim tekstovima i otvorenim konkursima za posao u Nemačkoj!

Comments

  1. Milena says

    3 July, 2021 at 21:29

    Poštovanje. Zovem se Milena. Suprug je u Nemačkoj i tražio je povrat poreza za prošlu godinu. Ja sam u Srbiji i slala sam moj bruto i neto dohodak i potvrdu o plaćenom porezu iz firme. Pre nekoliko dana sam dobila iz Nemačke personalni id. broj na moje ime. Šta ja mogu sad sa tim. Ovde sam u Nemačku ambasadu poslala za termin za spajanje porodice. Unapred hvala. Pozdrav

    Reply
  2. Emelina says

    17 February, 2021 at 12:10

    Pozdrav Filipe,
    Kao prvo – blog ti je super.
    Ubrzo planiram da se preselim u Njemačku (imam posao i stan)
    Prvo ću se prijaviti otvoriti konto u banci i sačekati ID broj.
    Međutim nisam upoznata s činjenicom o Steuernummer i zdravstvenom osiguranju, da li to ja trebam zahtjevati, na koji način da to dobijem ili to poslodavac rješava? Malo me to brine pa bih bila zahvalna za savjet.
    Lijep pozdrav 🙂

    Reply
    • Filip S. Perišić says

      20 February, 2021 at 21:00

      Zdravo Emelina,

      hvala na pohvali.

      Sto se tice Steuernummer – preporucujem ti da procitas upravo ovaj tekst gde komentarisemo. Sto se tcie zdravstvenog osiguranja, treba da izaberes osiguravajucu kucu kod koje zelis da budes osigurana.

      Srecno i pozdrav,
      FSP

      Reply
  3. Zlatko says

    28 May, 2019 at 21:07

    Pozdrav,radim u nemackoj,preko hrvatske firme,potpisao sam ugovor o radu,otvorio racun u banci,dobio karticu evropskog osiguranja,e sad gazda mi obecava a1 formular,a radnu vizu ne spominje,posto radim preko srbskog pasosa,imam pravo da ostanem 3 meseca kao turista,a posle toga moram izaci iz zemlje,ovim putem vas molim da mi objasnite koji su sve papiri potrebni da se radi u nemackoj preko hrvatske firme,sa srbskim pasosem

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NEMAČKI KUTAK


Ćao, ja sam Filip, dobro došli na moj blog o Nemačkoj! Ovde pišem o iskustvima, savetima i utiscima o Nemačkoj trudeći se da vam pomognem da se orijentišete u moru mogućnosti koje nudi Nemačka i da vas informišem ako razmišljate da dođete ovde ili ako ste već ovde. Pored mene pišu i odabrani gosti iz država bivše Jugoslavije od kojih možemo svi zajedno da učimo. Aktuelne informacije ćete pronaći i na društvenim mrežama. Ako imate pitanja i trebaju vam dodatni saveti, pišite mi.

PRETRAGA

BUDIMO U KONTAKTU!

Registrujte se na newsletter i ne propustite nove tekstove, savete i iskustva o snalaženju u Nemačkoj

FACEBOOK

FACEBOOK

NAJČITANIJE

  • Kalkulator i vodič za obračunavanje plate: kako se dobija neto od bruto u Nemačkoj Kalkulator i vodič za obr... by Filip S. Perišić | posted on 6 August, 2018
  • Sve što treba da znate o novom zakonu za zapošljavanje stranaca u Nemačkoj Sve što treba da znate o... by Nikola Smiljanić | posted on 5 January, 2019
  • Prvi korak u Nemačkoj: prijava prebivališta – Meldebescheinigung Prvi korak u Nemačkoj: pr... by Filip S. Perišić | posted on 22 September, 2017
  • Sve što treba da znate o Plavoj karti Sve što treba da znate o... by Filip S. Perišić | posted on 5 February, 2017
  • Kako napisati CV za nemačko tržište + PRIMERI I OBRAZCI Kako napisati CV za nemač... by Nikola Smiljanić | posted on 9 November, 2016

NAJVIŠE KOMENTARA

  • Iskustvo spajanja porodice na osnovu bračnog partnera sa EU pasošem Iskustvo spajanja porodic... by Dejan Petrović | posted on October 5, 2018
  • Sve što treba da znate o Plavoj karti Sve što treba da znate o... by Filip S. Perišić | posted on 5 February, 2017
  • Prvi korak u Nemačkoj: prijava prebivališta – Meldebescheinigung Prvi korak u Nemačkoj: pr... by Filip S. Perišić | posted on 22 September, 2017
  • Sve što treba da znate o novom zakonu za zapošljavanje stranaca u Nemačkoj Sve što treba da znate o... by Nikola Smiljanić | posted on 5 January, 2019
  • Kako besplatno slati pare u domovinu Kako besplatno slati pare... by Filip S. Perišić | posted on September 16, 2017

NAJNOVIJI TEKSTOVI

  • Kako udomiti ljubimca iz Srbije – iskustvo udomljavanja pasa
  • Nova pravila za spelovanje. A kao Aachen, B kao Berlin…
  • Mesečna karta za prevoz za samo 9€. Sva pitanja i odgovori. Ukratko.
  • Otvorene pozicije za kratkoročan angažman u Srbiji + seminar na temu dijaspora eksperti
  • Raspisan konkurs za 7.000€ finansijske pomoći + WEBINAR
  • Vebinar “Studije u Nemačkoj”: Uvod u nemački obrazovni sistem (VIDEO)
  • Online Info Session – kako do 7.000€ finansijske pomoći za osnivanje firme u domovini?
  • Iskustvo sa programa “Poslovne ideje za razvoj” i pokretanju posla u domovini – Sunčev Zrak
  • Iskustvo studiranja u 4 EU zemlje, na 4 državna univerziteta za 2 godine i 1 master diplomu
  • Vebinar “Život u Nemačkoj”: Iskustva pripadnika srpske dijaspore u Nemačkoj (VIDEO)

BUDIMO U KONTAKTU

  • 
  • 
  • 
  • 

STATISTIKA

  • 0
  • 4,598,139
  • 1,418,442
  • 139

KATEGORIJE

  • Jezik
  • Papiri
  • Studije
  • Posao
  • Turizam
  • Život

PRETRAGA

TAGOVI

Au-pair Bachelor Berlin berza rada Blaue Karte Blokiran račun Bruto Doktorske studije Ekologija Ekonomija GIZ Hajdelberg Hamburg Heidelberg HZB Iskustvo Istočna Nemačka IT IT plata Konkurs za posao Lohnsteuer Master Mišljenje Neto PhD Plata Plava karta Porez Posao Povratak Programeri Program Migracije i Dijaspora Razgovor u ambasadi StepStone Stipendija Struka Studentska viza Studienkolleg TestDaF Vebinar VHS Viza viza za traženje posla Zdravstveno osiguranje život

META

  • Log in
  • Nemački Kutak ©

Nemački kutak - Blog o životu, poslu i studijama u Nemačkoj © 2016 - 2018 · Sva prava zadržana

loading Cancel
Post was not sent - check your email addresses!
Email check failed, please try again
Sorry, your blog cannot share posts by email.