Nemački Kutak

  • Početna
  • Teme
    • Jezik
    • Papiri
    • Posao
    • Studije
    • Turizam
    • Život
    • Razno
  • ZAJEDNICE
  • TVOJ NOVI CV
    • Galerija modernih CV-eva
    • Galerija modernih prijavnih formi
  • O BLOGU
    • O blogu i meni
    • Uslovi korišćenja
    • Kontakt

Iskustvo sa master studija menadžmenta životne sredine na Kristian Albreht univerzitetu u Kilu

8 July, 2018 by Katarina Biserčić Leave a Comment

Potrebno vreme za čitanje teksta: 7 minuta

Veoma mi je drago što imam priliku da podelim svoja iskustva o studiranju menadžmenta životne sredine u Kilu. Highlight ovog master program jeste spoj izuzetnih ljudi koji dolaze sa svih prostora i koji imaju veoma razlitičita iskustva i ideje o tome kako zaštititi životnu sredinu i unaprediti njen kvalitet.

master-zastita-zivotne-sredine-ekologija-nemacka

Sadržaj teksta

  • Iz Niša do Kila
  • Program kojim možete direktno doneti razvoju društva
  • O predavanjima i ispitima
  • Internacionalna i ambicionza atmosfera na programu
  • Studenti u Nemačkoj imaju više slobode
  • Perspektiva nakon studija

Iz Niša do Kila

Tokom svojih osnovnih studija na Fakultetu zaštite na radu u Nišu bila sam na jednogodišnjom razmeni u SAD. Uvidevši sve prilike koje studiranje u inostranstvu pruža, rešila sam da master studije nastavim van Srbije. Sa traženjem odgovarajućeg programa krenula sam krajem kalendarske godine, jer su prijave za jesenji semestar naredne godine uglavnom u periodu januar – maj. Iz mog iskustva, mali je broj programa ove struke gde se sa studijama počinje u proleće/leto stoga savetujem da se sa traženjem programa krene sa ciljem da se studije započnu na jesen naredne godine.

  • Školarine u Nemačkoj ne postoje, ali postoje participacije
  • Pročitajte kako studenti u Nemačkoj dobiju troškove studiranja refundirano: Kako sam za 55 minuta dobio više od 3.000 evra – Studentski povraćaj poreza

Pri odabiru univerziteta, jedan od kriterijuma mi je bio da se fakultet ne nalazi u velikom mestu, jer sam znala da i pored niske školarine, život u velikom gradovu sebi neću moći da priuštim. Svih pet programa na koje sam konkurisala traju četiri semestra odnosno 2 godine. Apliciranje za studije je slično na svim univerzitetima i uglavnom bilo preko online portala univerziteta, dok neki univerziteti traže da im dostavite dokumenta i poštom.. Od potrebnih dokumenata neophodno je:

  • diploma o završenim osnovnim studijama
  • sertifikat o znanju engleskog jezika poput TOEFL, IELTS i drugih. Doduše, zbog mojih studija u Americi nisam morala dostaviti sertifiak engleskog.
  • transkript ocena
  • motivaciono pismo
  • pismo preporuke
  • CV

Svi dokumenti moraju biti prevedeni na engleski od strane sudskog tumača.

  • Saznajte kako se piše CV po nemačkim standardima i očekivanjima
  • Saznajte kako se piše motivaciono pismo za nemačko tržište
  • Procedura upisa na nemačke univerzitete

Poslala sam pet prijava i primljena na dva programa Environmental Management u Kielu i University of Copenhagen Environmental Chemistry and Health. Dobra prijava je ključna za dobijanje mesta. Ukoliko mislite da nemate sjajan prosek, to ne treba da vas odvrati od prijave. Mislim da su motivaciono pismo i vannastavne aktivnosti od velike važnosti kod izbora kandidata.

  • Pročitajte iskustvo kako izvaditi nemačku studentsku vizu
katarina-bisercic-jedrenje-u-kilu

Kil je poznat kao grad jedrenja. Svakog juna održava se takmičenje u jedrenju u okviru Kieler Woche, nedelje pune različitih muzičkih dešavanja i velikog izbora hrane iz celog sveta

Program kojim možete direktno doneti razvoju društva

Odučila sam se za Environmental Management program na Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (CAU) jer program nudi veliki izbor predmeta, semestarka participacija iznosi 120 € i uključuje semestarsku markicu za prevoz. Na samo sat i po autobusom nalazi se Hamburg.

Master studije Environmental Management (EM) nudi katedra Kiel School of Sustainability. . Izbor predmeta je veliki. Predmeti su organizovani u pet sekcija, gde su svi predmeti izborni osim tri iz sekcije A. Ovaj master bih prvenstveno preporučila studentima koji su zainteresovani za očuvavanje obala i ekologiju. Program će verovatno biti dopunjen i unapređen od početka zimskog semestra 2019.

Studentima stoje tri semestra na rasploganju da završe gore pomenute sekcije, a četvrti semestar namenjen je pisanju master rada. Na istoj katedri postoji srodni master program, Sustainability, Society and Environment (SSE) koji organizovan na isti način, s tim što ima veći broj ponuđenih predmeta koji su više povezani sa temom održivost i društveno osnaživanje odnosno sustainability and social empowerment.

  •  Pročitajte iskustvo Ivane Ruljević sa istog programa i njeno poređenje sa masterom u Pragu

Veoma interesantan deo mastera jeste mogućnost da se razvije projekat kojim se doprinosi razvoju društva i gde zaista imaš utisak da možeš nešto da promeniš. Zbog toga je bitno da se izabere predmet u prvom semestru Changemakers and Social Entrepreneurs koji to sve omogućava. Na ovom linku možete videti samo neke primere projekata koji su bili finansirani.

Veoma interesantan deo mastera jeste mogućnost da se razvije projekat kojim se doprinosi razvoju društva i gde zaista imaš utisak da možeš nešto da promeniš

Ono što mi se ne dopada kod programa je što je mnogo veći izbor predmeta vezanih za ekologiju i morske/priobalske ekosisteme, što je zapravo i logično jer je Kil lučki grad na Baltičkom moru. Katedra blisko sarađuje sa centrom za istraživanje okeana – GEOMAR tako da ovaj program mnogo više ima da ponudi studentima koji su zainteresovani za ove oblasti. Ipak, zaista ima puno predmeta koji se mogu slušati, tako da svako kroji svoje studije onako kao želi.

O predavanjima i ispitima

Prisustvo predavanjima nije obavezno. Naravno, mnogo je bolje ukoliko se ide na predavanja i vežbe, pogotovu ukoliko predmet uključuje vežbe gde se radi sa kompjuterskim programima kao što su ArcGIS, R, MathLab i slični.

Predavanja koja uključuju rad sa kompjuterskim programima su po pravilu zahtevniji, te je i ispit teži. Ispiti mogu biti pismeni (test), usmeni, pisanje rada/postera ili držanje prezentacije u toku predavanja. Naravno, prezentacija je mnogo ozbiljnije forme nego što je to bio sllučaj na fakultetu u Nišu. Ja izbegavam predmete koji uključuju pisanje seminarskih radova, jer nikad nisam sigurna šta profesor traži u radu. Profesori generalno daju puno slobode svojim studentima, što meni ne odgovara previše. Ispiti su ili laki ili teški, a do sada sam ih sve savladala. Za pripremanje ispita uglavnom dovoljno ono što se nalazi na predavanjima i ukoliko profesor kaže šta treba dodatno da se pročita neka literatura.

katarina-bisercis-master-ekologija-nemacka

Katarina Biserčić (levo) sa koleginicama sa fakulteta

Studije u Nemačkoj daju studentima šansu samo dva puta da izađu na ispit. Ukoliko padnu oba puta moraju se ispisati sa programa. Eventualno uz molbu mogu dobiti treću šansu. Nisam sigurna da li je neko na našoj katedri došao u situaciju da padne ispit dva puta. Poništavanja ocena nema, već može da se odsluša predmet više puta kako bi se prosek poboljšao, dok se lošija ocena upisuje na dodatku diplome koji pokazuje ocene za sve položene predmete.

Pored stručnih predmeta na univerzitetu imamo besplatne večernji kurseve nemačkog za koji se dobija sertifikat o pohađanju istog. Pošto je znanje nemačkog jezika ključ koji otvara mnoga vrata, tokom studija sam posećivala nastavu jezika u večernjim časovima.

  • 11 razloga zašto treba naučiti nemački

Internacionalna i ambicionza atmosfera na programu

Profesori su veoma prijatni, rado izlaze u susret studentima i otvoreni su za saradnju. Sa profesorima se možete dopisivati emailom i odgovor ćete uvek dobiti. Neki odgovaraju na mejlove brzo, neki sporije, sve zavisi od toga koliko su prenatrpani poslom i koliko doktoranata imaju. Katedra šalje cirkularne mejlove koji su veoma korisni. Redovno dobijamo prilike za posao, prakse, doktorske studije, razne edukacije dostupne na fakuletu ili regionu. Studenti sa naše katedre su i ambiciozni i opušteni. Od nas 50-ak koji su upisali dva mastera (EM i SSE), rekla bih da 20-ak studenata dolazi iz Nemačke, dok ostatak dolazi iz celog sveta poput Japana, Kolumbije, Gane, SAD. Master program je veoma internacionalan, a naš studentski parlament organizuje razne događaje u toku godine, pogotvu dok traje orijentacija pre početka školske godine, zatim Get-To-Know Trip, Running Dinner, tako da je veoma zabavno studirati u Kielu.

Redovno dobijamo mejlove o dostupnim prilikama za posao, praksu, doktorske studije, razne edukacije dostupne na fakuletu ili regionu.

Studenti u Nemačkoj imaju više slobode

Mislim da studenti u Nemačkoj imaju mnogo više vremena za svoja interesovanja pored studija, jer predavanja nisu obavezna, tako da mogu sami da odluče ako žele da idu na njih i kada. Nema kolokvijuma, ispit na kraju godine odlučuje o oceni. Kao što sam već napisala, profesori daju puno slobode svojim studentima da istražuju ono što ih interesuje, što je naravno super, ali za nekoga ko je studirao u Srbiji to ponekad ume da bude ne tako olakšavajuća činjenica. Meni lično više odgovara kad me profesor usmerava jer nisam nikada pre u potpunosti sama razvijala ideje za sopstveni naučno-istraživački rad. Traženje teme zavisi od interesovanja studenta i veoma često postoje seminari koji nisu organizovani od strane moje katedre, ali je moguće učestvovati besplatno na njima. Kao primer bih navela Master Thesis Forum, koji je bio organizovan od strane studenata za studente koji su u procesu pripreme master teze. Ovaj seminar je nudio radionice za unapređenje stila pisanja, organizacije u toku pisanja rada i veštine iz time management.

Perspektiva nakon studija

Prilike za posao i usavršavanje u Nemačkoj su brojne. Kao student u Nemačkoj, dozvoljeno je raditi 120 radnih dana ili 240 dana sa pola radnog vremena. Lako je naći posao, ukoliko uporno tražiš. Znanje nemačkog za posao na fakultetu uglavnom nije neophodno, ali je poželjno. Za Nebenjobs (u doslovnom prevodu sporedni poslovi), kako Nemci nazivaju rad u kafićima, restoranima, prodavnicama neophodno je znati nemački jezik, ali i to takođe zavisi od poslodavca. Kil je grad gde ne živi puno ljudi sa Balkana, tako da nećete čuti jezik sa naših prostora.

  • Saznajte kako kao student raditi više od 120 dana godišnje
  • Saznajte kako studenti u Nemačkoj tokom leta zarade preko 4.000 evra
  • Pročitajte iskustvo sa studentskog rada u Mercedesu
  • Pročitajte iskustvo sa studentskog rada u najvećoj nemačkoj sofverskoj kompaniji

Nakon završetka ovih studija, većina studenta želi da nastavi dalje sa doktorskim studijama, što nije slučaj sa mnom. Volela bih da posao pronađem u privatnom sektoru. U struci koja bi povezala zaštitu životne sredine, bezbednost i zdravlje na radu (Environmental, Health and Safety department). Mislim da je ovaj posao dosta tražen u Nemačkoj, zbog sve većeg pritiska da se proizvodni proces unapredi i učini održivijim.

Po mom mišljenju, zaštita životne sredine je neostvariva ukoliko ne postoji najveća moguća bezbednost na radu, koja uključuje očuvanje zdravlja radnika kao i bezbednost proizvodnog procesa.

  • Iskustvo vađenja plave karte sa nemačkom diplomom

Mislim da ono što Kil kao grad i univerzitet imaju da ponude mladim ljudima koji teže ka stvaranju jedne raznovrsnije i očuvanije životne sredine, stavljaju ovaj program na veoma visoko mesto pri izboru za nastavak studiranja. Ne samo kod inostranih studenata, već i kod studenata iz Nemačke. Studenti iz Nemačke, koji imaju prilike da studiraju gde god požele, ipak na kraju izaberu da studiraju u Kilu jer je program jedinstven po svom sadržaju. Svima koji nakon čitanja ovog post-a požele da nastave svoje studiranje u Kilu, želim puno sreće pri apliciranju i vidimo se uskoro!

PODELI SA SVOJIM PRIJATELJIMA

  • Tweet
  • Email

PROČITAJTE JOŠ

Studije Ekologija, Iskustvo, Kiel, Master, Životna sredina

Katarina Biserčić
Katarina studira menadžment životne sredine u Kilu. Kada ne lovi puževe u bašti koju iznajmljuje sa društvom iz Kila, voli da puškom pogađa papirne mete (u narodu poznato kao streljaštvo) i da upija sunce kog 2018. ima iznenađujuće puno u Kilu. Nije joj jasno kako nemački psi mogu da budu toliko poslušni, ali to je verovatno zato što njena porodica ima Jack Russell terijera.

NE PROPUSTITE NOVE TEKSTOVE NA BLOGU!

Pridružite se pratiocima bloga! Unestie svoje podatke da bi dobijali besplatna obaveštenja o novim tekstovima i otvorenim konkursima za posao u Nemačkoj!

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

NEMAČKI KUTAK


Ćao, ja sam Filip, dobro došli na moj blog o Nemačkoj! Ovde pišem o iskustvima, savetima i utiscima o Nemačkoj trudeći se da vam pomognem da se orijentišete u moru mogućnosti koje nudi Nemačka i da vas informišem ako razmišljate da dođete ovde ili ako ste već ovde. Pored mene pišu i odabrani gosti iz država bivše Jugoslavije od kojih možemo svi zajedno da učimo. Aktuelne informacije ćete pronaći i na društvenim mrežama. Ako imate pitanja i trebaju vam dodatni saveti, pišite mi.

PRETRAGA

BUDIMO U KONTAKTU!

Registrujte se na newsletter i ne propustite nove tekstove, savete i iskustva o snalaženju u Nemačkoj

FACEBOOK

FACEBOOK

NAJČITANIJE

  • Kalkulator i vodič za obračunavanje plate: kako se dobija neto od bruto u Nemačkoj Kalkulator i vodič za obr... by Filip S. Perišić | posted on 6 August, 2018
  • Sve što treba da znate o novom zakonu za zapošljavanje stranaca u Nemačkoj Sve što treba da znate o... by Nikola Smiljanić | posted on 5 January, 2019
  • Prvi korak u Nemačkoj: prijava prebivališta – Meldebescheinigung Prvi korak u Nemačkoj: pr... by Filip S. Perišić | posted on 22 September, 2017
  • Sve što treba da znate o Plavoj karti Sve što treba da znate o... by Filip S. Perišić | posted on 5 February, 2017
  • Kako napisati CV za nemačko tržište + PRIMERI I OBRAZCI Kako napisati CV za nemač... by Nikola Smiljanić | posted on 9 November, 2016

NAJVIŠE KOMENTARA

  • Iskustvo spajanja porodice na osnovu bračnog partnera sa EU pasošem Iskustvo spajanja porodic... by Dejan Petrović | posted on October 5, 2018
  • Sve što treba da znate o Plavoj karti Sve što treba da znate o... by Filip S. Perišić | posted on 5 February, 2017
  • Prvi korak u Nemačkoj: prijava prebivališta – Meldebescheinigung Prvi korak u Nemačkoj: pr... by Filip S. Perišić | posted on 22 September, 2017
  • Sve što treba da znate o novom zakonu za zapošljavanje stranaca u Nemačkoj Sve što treba da znate o... by Nikola Smiljanić | posted on 5 January, 2019
  • Kako besplatno slati pare u domovinu Kako besplatno slati pare... by Filip S. Perišić | posted on September 16, 2017

NAJNOVIJI TEKSTOVI

  • Kako udomiti ljubimca iz Srbije – iskustvo udomljavanja pasa
  • Nova pravila za spelovanje. A kao Aachen, B kao Berlin…
  • Mesečna karta za prevoz za samo 9€. Sva pitanja i odgovori. Ukratko.
  • Otvorene pozicije za kratkoročan angažman u Srbiji + seminar na temu dijaspora eksperti
  • Raspisan konkurs za 7.000€ finansijske pomoći + WEBINAR
  • Vebinar “Studije u Nemačkoj”: Uvod u nemački obrazovni sistem (VIDEO)
  • Online Info Session – kako do 7.000€ finansijske pomoći za osnivanje firme u domovini?
  • Iskustvo sa programa “Poslovne ideje za razvoj” i pokretanju posla u domovini – Sunčev Zrak
  • Iskustvo studiranja u 4 EU zemlje, na 4 državna univerziteta za 2 godine i 1 master diplomu
  • Vebinar “Život u Nemačkoj”: Iskustva pripadnika srpske dijaspore u Nemačkoj (VIDEO)

BUDIMO U KONTAKTU

  • 
  • 
  • 
  • 

STATISTIKA

  • 2
  • 4,595,483
  • 1,417,815
  • 139

KATEGORIJE

  • Jezik
  • Papiri
  • Studije
  • Posao
  • Turizam
  • Život

PRETRAGA

TAGOVI

Au-pair Bachelor Berlin berza rada Blaue Karte Blokiran račun Bruto Doktorske studije Ekologija Ekonomija GIZ Hajdelberg Hamburg Heidelberg HZB Iskustvo Istočna Nemačka IT IT plata Konkurs za posao Lohnsteuer Master Mišljenje Neto PhD Plata Plava karta Porez Posao Povratak Programeri Program Migracije i Dijaspora Razgovor u ambasadi StepStone Stipendija Struka Studentska viza Studienkolleg TestDaF Vebinar VHS Viza viza za traženje posla Zdravstveno osiguranje život

META

  • Log in
  • Nemački Kutak ©

Nemački kutak - Blog o životu, poslu i studijama u Nemačkoj © 2016 - 2018 · Sva prava zadržana

loading Cancel
Post was not sent - check your email addresses!
Email check failed, please try again
Sorry, your blog cannot share posts by email.